Coördinaten 386

Geüpload 6 december 2020

-
-
2.016 m
862 m
0
4,5
9,1
18,1 km

29 maal bekeken, 4 maal gedownload

in de buurt Zilkale, Rize (Türkiye)

ZİLKALEDEN BAŞLAYAN PARKUR ÖNCE BADARA YAYLASINA DAHA SONRA GİTO YAYLASINA ULAŞIYOR.
1 - ZİLKALE
2 - BADARA YAYLASI
3 - GİTO(KİTO) YAYLASI
Archeologische opgraving

ZİLKALE

ZİL KALE Zil kalesi, günümüzde Çamlıhemşin ilçesinin yaklaşık olarak 12 km güney kesiminde, Fırtına Vadisi'nde bulunan bir geçide hakim olan ve de Avup Dağı'nın üzerinde yer alan tarihi bir kaledir. Bu kale dere yatağından yaklaşık olarak 100 m, denizden ise yaklaşık olarak 750 metre yükseklikte konumlanmıştır. Zil Kalesi Özellikleri Nelerdir? Karadeniz bölgesinde yer alan tarihi zil kalesi 8 burç ile birlikte bir gözetleme kulesinden oluşmaktadır. Bu zil kalesi, savunma hendeği durumunda olan Zil deresine merdiven ile inilmekte olan bir kale olup, tam olarak kesin kalesinin yapım tarihi bilinmemektedir. Fakat her sene binlerce yerli ya da yabancı olan turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Zil Kalesi Tarihi ve Hikayesi Nedir? Zil kalesinin tarihine ve de zil kalesinin muhteşem hikayesine bakılacak olursa zil kalesi, Varoş Kalesi, Pazar Kalesi ilk bakış olarak aynı elden çıkmış ve de aynı amaç ile yapılmış izlenimi vermektedirler. Bryer, Trabzon İmparatorluğu’nun döneminde bizzat merkezi bir yönetimce ve İmparatorluğa bağlı olan yerli derebeyleri (örneğin Zil Kalesi için Hemşin derebeyi olan Arhakel) tarafından da yapıldığını öne sürmektedir. Fakat bu yapının boyutu ve de niteliği, özellikle en çok mali açıdan o dönemin varolan yerel bütün imkanları ile de pek mümkün olmayacak gibi göründüğünden öncelikle ilk olasılık daha güçlü olmaktadır. Bıjışkyan, 1871 yılında Kayalığın üzerinde bulunmakta olan ve Zil kale adlı eski bir kalenin içerisinde insana şaşkınlık veren çok kemerli binalar ve de büyük bir kule bulunmaktadır. Kalenin en alt ucu, tepelerin üstünde başka kalelere ve de eski kilise kalıntıları bulunmuş olan Fırtına Deresine kadar uzanır. Diyerek kendi gözlemlerini anlatmıştır. Osmanlı’nın bölgeyi fethettikten sonrasında da Kale-i Zir adı ile askeri amaçlar ile kullanılmış, 1979 yılında kale içinde bulunan yaklaşık olarak 26 cm uzunlukta ve yaklaşık olarak 4 cm çapında pirinç döküm olan iki el topu da bu müzeye getirilmiştir. Bu nedenle tarihte çok önemli bir yeri vardır.
Waypoint

BADARA YAYLASI

BADARA Y. Bu yaylamız Gito Yaylasının gölgesinde kalmış bir yayla. Yaylada fotograflar için küçük birde gölet mevcut. Badara Yaylası konum olarak Rize’nin Pazar ilçesinin Hemşin beldesi ile Çamlıhemşin ilçe sınırlarının kesiştiği noktada kalmakta. Görkemli çam ağaçları ile çevrili, yılın her ayı başı karlı ve dumanlı dağ manzarası ile bu güzel yaylaya hayran olmamak mümkün değil. Badara yaylası Trabzon Havaalanına 249 km, Rize şehir merkezine 109 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 42 km dir. Eğer geliş yönünüz Trabzon ise izleyeceğiniz istikamet şöyle olacaktır. Trabzon havaalanından çıkarak Araklı, Sürmene, Of, İyidere, Derepazarı Rize merkez, Çayeli, Pazar, Ardeşen, ve son olarak Çamlıhemşin ilçe merkezinden Zilkale yönüne devam ettikten sonra yolun devamında Gito Badara Yaylaları sapağından ilerliyoruz.
Waypoint

GİTO YAYLASI

GİTO YAYLASI: Rize Çamlıhemşin’e gelmeniz gerekiyor. Rize’nin turistik noktası Zil Kale’den sonra yaklaşık 20 km mesafededir. Mesafe rakamsal olarak kısa görünse de 2070 metre yükseklikteki Gito Yaylasına çıkmak hiç de kolay olmayacaktır. Zil Kale’den sonra yol bir süre düzgün görünecektir. Bu düzgün yoldan sonra zorlu bir tırmanış sizleri bekliyor. Gito Yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Bu yaylaya Fırtına Vadisi'nden güney yönüne doğru manzaralı bir orman yolundan ulaşılır. Manzaralı ve hakim konumlu bir yayladır. Oraya vardığınızda kendinizi bulutların üzerinde kaybedebileceğiniz eşsiz doğasıyla bilinen bir yayladır. Bu yayla turizme yeni kazandırılmış noktalardan biri olup, ziyaretçilere her adımda en can alıcı manzaralarını sunar. Bulutların evidir adeta. Buradaki sisler öyle yoğun olur ki gökyüzünden yeryüzüne bulutlar indi zannedersiniz. Ayaklarınızın altında beyaz bir örtü olan Gito Yaylası, bu manzarasıyla yeşili de maviyi de bir başka gösterir. Muhteşem bir doğanın şehre hakimiyetini görmek sizi fantastik bir dünyaya taşıyacaktır.

1 reactie

  • Foto van erolgeygel

    erolgeygel 28-dec-2020

    Araç seçerken dikkat ediniz. Altı yüksek araçlar tercih ediniz.