Tijd  één dag 6 uren 40 minuten

Coördinaten 226

Geüpload 6 december 2020

Uitgevoerd augustus 2018

-
-
2.756 m
676 m
0
11
23
45,78 km

46 maal bekeken, 3 maal gedownload

in de buurt Çatköy, Rize (Türkiye)

ÇAT VADİSİ - ELEVİT - TROVİT - PALOVİT - HAZİNDAK YAYLALARI - POLAVİT ŞELALESİ - ŞENKÖY
Waypoint

ÇAT VADİSİ

ÇAT VADİSİ Çat Vadisi'nin düzlüğünde, etrafı dağlarla çevrili çayırın çevresinde Çat evlerine rastlayabilmek mümkündür. Asırlık ahşap konaklardan oluşan bu birkaç katlı evlerin bazıları pansiyon olarak hizmet vermektedir. İsmini derenin üstünde kurulan eski Çat Köyü'nden alan Çat Vadisi, kamp kurmak içinde oldukça elverişli bir alana sahiptir. Köy halkı geçimini hayvancılıkla sağlamaktayken, bir süre sonra halkın büyük bir kısmı dere kenarına taşınarak Çat Köyü'nün var olmasına sebep olmuşlardır. Karadeniz'in eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Çat Vadisi, özellikle doğaseverlerin uğrak noktalarından biridir. Siz de Karadeniz'e bir gezi düzenlemeye karar verirseniz, Çat Vadisi'ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli ve güzel bir tatil geçirmenizi dileriz. -Çat Vadisi’ne girişteki Toşi’de ya da ilerisindeki Cancık’ta konaklayın ve yemek yiyin. -Vadiyi bir taç gibi süsleyen Çat Köprüsü’ne çıkıp dereyi izleyin.
Waypoint

ELEVİT Y.

ELEVİT Y Elevit Yaylası, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Yörede muhtarlığı bulunan tek yayladır ve 1800 rakıma sahiptir. Karadeniz'de Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında gösterilen Fırtına Vadisi'nin geçilerek ulaşıldığı Çat Vadisi'nde, Kaçkar Dağları'nın eteklerinde yer alan 1800 rakımlı Elevit Yaylası, bölgeye akın eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra doğa tutkunların yeni gözdesi.
Waypoint

HAZİNDAK Y.

HAZİNDAK YAYLASI 1900 rakımdadır ve 25 civarında ev barındırır. Hazindak’da girişdeki evler diğer yaylalara oranla biraz daha farklı. Bu evleri gördüğümde burada jet sosyete yaylacılar yaşıyor dedim kendi kendime. Evlerdeki ahşap işçiliği diğer yaylalarda görülenlerden farklı olarak oldukça süslü. Yanlış anlamayın sakın yayla çok güzel bu evler sadece yaylanın girişinde bir kaç evden ibaret elbet. Yaylanın geri kalanı görmeye alışık olduğumuz klasik ahşap evlerden oluşuyor. Bu klasik evlerde Ermeni ustaların taş ve ahşap işçilikleri görülüyor.
Waypoint

PALOVİT YAYLASI

PALOVİT YAYLASI Çamlıhemşin ilçe merkezine araç ile 4 saat mesafede bulunan Palovit Yaylasının yüksekliği 2338 m’dir. Geleneksel taş yayla evleri dikkat çeken Palovit Yaylası, Kaçkar Dağları’nın kuzeybatı yamacında, bir yanı tümüyle ormanlarla kaplı, diğer yanı ise dağ yamacına dayalı Karadeniz’in en güzel yükseltilerinden biridir
Waypoint

TROVİT YAY.

TROVİT YAYLASI Trovit Yaylası (Ermenice:Տիրովիտ -Tirovit ), Rize ilinin merkezine 64 km uzaklıkta olduğu Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. 2520 rakımdadır. Çok güzel dere manzarası vardır.Bütün evlerin pencereleri dereye ve karşısında ki Palovit aşıtına bakmaktadır.Yapılaşma burada çok hızlı gelişmekte. Çat -Elevit üzeri araba ve yaya gidilebilir.Araba ile 2,5 saat.
Waypoint

SAL YAYLASI

SAL YAYLASI Sal Yaylası, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. Rakımı 2070'dir. Pokut Yaylası'nın yanında yer almaktadır. Yaylada bulunan evler Hemşin mimarisine göre inşa edilmiştir. Yaylanın bulunduğu bölgede herhangi bir dere ya da nehir bulunmamaktadır.
Waterval

PALAVİT ŞELALESİ

PALOVİT ŞELALESİ Palovit Şelalesi, Türkiye'nin Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şelaledir. Şelale 15 metre yüksekten akmaktadır. Rize'de bulunan debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Kaynağı Palovit Deresi'dir. Kaçkar Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer alır. Yaklaşık 15 metreden aşağı dökülen sular insanın gözlerinin doyamayacağı bir manzara çıkarıyor ortaya. Bölgenin en yüksek debisine sahip olan Palovit Şelalesi kayaların arasından adeta bir gelin duvağı gibi bembeyaz dökülüyor aşağı.
Waypoint

POKUT Y.

POKUT YAYLASI Çamlıhemşin’e 15 km mesafedeki Pokut Yaylası, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadi arasında bulunan Sal-Hazindağ yayla dizisinin ilkidir. Doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için ideal bir ortama sahip olan yayla, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de dikkat çeker. Sisli manzaraları ve otantik ahşap evleri Pokut’a masalsı ve otantik manzaralar sunar. Yaylada pansiyon olarak hizmet veren yayla evlerinde konaklama imkânı bulunmaktadır. 15 dakika uzaklıktaki Sal Yaylası’na buradan geçilebilir. Bu yayla özellikle Ağustos ayında gelen yaylacılarla Ekim ayına kadar hareketliliğini korumaktadır. Pokut’a ulaşım için Samistal-Kavron-Maçkun Boğazı güzergâhı kullanılırsa doğal yaşlı ormanlar ve kaynak sularıyla bezeli gizemli bir parkur tercih edilmiş olur.
Waypoint

SAMİSTAL YAY

SAMİSTAL YAYLASI Çamlıhemşin ilçesinden 2508 m yükseklikte bulunan yayla, sal şeklindeki büyük taş kütlelerinden oluşan ve geçmişi eskiye uzanan yöresel mimari özellikleri ile dikkat çeker.

Opmerkingen