-
-
1.655 m
-7 m
0
20
40
80,26 km

2339 maal bekeken, 21 maal gedownload

in de buurt Finike, Antalya (Türkiye)


Ad: finike-demre-alaklise

Başlangıç ​​zamanı: 06/12/2016 08:45

Varış zamanı: 06/12/2016 20:01

Mesafe: 79,9 km (11:15)

Hareket süresi: 07:55

Ortalama hız: 7,1 km/h

Ort. hareket hızı: 10,1 km/h

Maks. hız: 55,8 km/h

Minimum rakım: -7 m

Maksimum rakım: 1654 m

Yükselme hızı: 313,1 m/h

Alçalma hızı: -1282,5 m/h

İrtifa kazancı: 2311 m

İrtifa kaybı: -2305 m

Yükselme süresi: 07:23

Alçalma süresi: 01:47Bu parkur, adından da anlaşılacağı üzere, sıkıntılı ve oldukça zorlu bir rotadır. Demre'den sonra başlayan(Balören Köyü dahil) ve Finike'ye kadar ulaşan bölümde kesinlikle herhangi bir su kaynağı yoktur. Ancak pek çok noktada yağmur sularının toplanarak depolandığı kuyular mevcuttur. Fakat bu kuyularda ki suların içmek için sağlıklı oldukları konusunda tereddütlerimiz oluşmuştur. Bu gibi acil durumlar için yanımızda bulundurmamız gereken tabletlerin yada arıtma cihazının yokluğunun cezasını çok çektik.

Parkurda ki su sıkıntısının yanı sıra, yol yapısı da oldukça zorludur. Demre'den sonra başlayan oldukça dik rampalar mevcuttur. Balören Köyüne kadar olan bölüm tamamen asfalttır. Ancak Balören köyünden sonra girdiğimiz stabilize yolun, oldukça dik rampalı olmasının yanı sıra, taşlık ve kaygan zemine sahip olması tekerlerin tutunmasını güçleştirerek bizleri oldukça zorlamıştır. Genel itibariyle iri taşlarla kaplı yol yapısı, gerek tırmanışlarda gerekse de inişlerde, yol tutuşunu zayıflatarak, zaman zaman düşme derecesine yaklaşan tehlikeli durumların oluşmasına sebep olmuştur.

Diğer yıllara nazaran, bu yıl doğada daha çok keneye rastlıyoruz. Özellikle bu parkurda, oldukça çok sayıda denk geliyoruz. Zaman zaman üzerimizden kovaladığımız olmuştur. Özellikle hayvancılığın yapıldığı ve ağılların olduğu bölgelerde, etrafı incelediğimizde muhakkak kenenin var olduğuna şahit oluyoruz. Hayvanların yattıkları ağaç altlarında ve sarnıç çevrelerinde daha çok görüyoruz. Tedbir amaçlı, tur sonunda birbirimizin üzerini ve eşyalarımızı kontrol ediyoruz. Sonraki turlarımızda, eczanelerde bulabileceğimiz kene kovucu sprey yada benzeri ürünlerden temin etme kararına varıyoruz.

Parkur ile ilgili yukarıda ki olumsuzlukların yanı sıra, Finike - Demre arasında, eşsiz güzelliklerde ki, berrak sulara sahip muhteşem koylar mevcuttur. Gerek manzara görüntüsüyle, gerekse de berrak sularıyla oldukça büyüleyicidir. Demre girişinde ise Mavi yengeç restorantları mevcuttur. Demre'den sonraki rampalarda geriye dönüp baktığımızda, zaman zaman seralarla kaplı Demre manzarası görülmeye değerdir. Alakilise bölgesinde, ayakta kalabilmeyi başarmış bir kaç taş duvar yapısı mevcuttur. Sonrasında ki orman içerisinde ki el yapımı taş yapı kalıntıları dikkat çekmektedir. Yükselmeye devam ettikçe zaman zaman deniz ve orman manzaraları kendini göstermektedir. Ancak çektiğimiz su sıkıntısından dolayı, manzaranın keyfine varamamış ve zaman kaybetmemek için fotoğraf çekilememiştir.

Finike'den, rotaya ters yönde hareket ederek, bir araç desteği ile belli bir rakıma çıkılarak, sonrasındaki parkuru yeterli sıvı desteği ile tamamlamak daha sağlıklı ve keyifli olabilirdi. Belki bir gün bu şekilde bu rotayı tekrar gerçekleştirebiliriz umuduyla ...

Bekijk meer external

5 opmerkingen

 • Foto van omer07tr

  omer07tr 14-jun-2016

  zorlu bir parkur görünüyor ,sanırım bu yolda ilk pedalı sizler çevirdiniz.Çoban köpekleri , bozuk yollar ,detayları merakla bekliyorum.Saygılar

 • Foto van cevatyigit

  cevatyigit 15-jun-2016

  Ik heb deze route gevolgd  Bekijk in detail

  Su konusunda herkesin dikkatli olmasını tavsiye derim.

 • Foto van rotabu

  rotabu 9-mrt-2017

  Ik heb deze route gevolgd  Bekijk in detail

  Bisiklet için ciddi anlamda zor bir rota.

 • bisikletrotalari2 9-mrt-2017

  Ik heb deze route gevolgd  Bekijk in detail

  Tam bir, biz ettik siz etmeyin tadında bir rota ...

 • likya 9-mrt-2017

  Ik heb deze route gevolgd  Bekijk in detail

  Su önemli bir sorun.